Hodnota zlata
Zlato má svoji vnitřní hodnotu – samo o sobě je skutečnou hodnotou. Dá se s ním snadno cestovat a stěhovat mezi státy na celém světě. Přitom neztrácí nic na této hodnotě. Pokud se vlastník zlata pohybuje v civilizovaných zemích respektujících zákony – zůstává tato vnitřní hodnota majitele celá. Peníze ztrácejí svou hodnotu, zlato si ji uchovává již více než 6 tisíc let.
Dnešní peníze žádnou vnitřní hodnotu nemají. Jejich hodnota odpovídá potištěnému papíru. Jsou to silou státní moci obíhající zástupné znaky peněz – takzvané fiat money – bezhodnotové státem vnucené oběživo. Neodpovídají již žádné podobě komoditních peněz, tím méně zlatu.
Cena zlata
Zlato se obchoduje na komoditních trzích, odtud se odvíjí i jeho cena. Standardně se s fyzickým zlatem obchoduje podle cen tzv. „realtime spotu“ (okamžitá cena na komoditní burze) nebo podle budoucího fixingu (stop cena vyhlašovaná London Bullion Market Association). K ceně je většinou připočítáváno tzv. Premium (obchodní přirážka – marže), které u seriózních obchodníků dosahuje od 3 do 15 procent dle gramáže a výrobních nákladů, které jsou vyšší zejména u malých slitků, mincí, šperků a pod.
Tzv. „Fixing“ (označovaný jako „Londýnský fix“ ve zkratce „Ldnfx“) je vyhlašován 2× denně ve všední dny 10:30 (AM) a 15:00 (3:00 PM) středoevropského času. Fixing vyhlašuje mezinárodní sdružení obchodníků s drahými kovy The London Bullion Market Association na základě aktuálního vývoje na Londýnské burze.
Cena fyzického zlata je jen jedna (burzovní cena), rozdílné je jen Premium a výrobní marže, které zásadně závisí na množství odběru. Např.:
– Premium se často uvádí v procentech nebo ve fixní přirážce (např. + 3,0 EUR na unci). – standardní Premium u 100 g se bude pohybovat někde kolem 2-3% z ceny zlata, zatímco u 2 kg klesne na 1,5 – 2% a u 10 kg na 0.5 – 1% atd. – k ceně investičních slitků bude připočtena výrobní marže (většinou v rozmezí od 15 do 30 EUR) a premium jak je uvedeno výše. Např.: cena 1 gramu zlatého investičního slitku může být až 2,5 vyšší než je aktuální cena zlata z důvodu velkých nákladů na výrobu). Rozdíly ve výrobní marži jsou v závislosti na mincovně či rafinerii, která slitky vyrobila.
– u ostatních výrobků (šperky, předměty apod.) dosahuje pochopitelně výrobní marže větších hodnot a častokrát je k ceně připočítána ještě umělecká hodnota
– u tzv. komerčního zlata (slitky, plechy, lamino apod.) se počítá většinou jen premium, u specifických polotovarů však přibude i výrobní marže.
Osvobození od DPH
Vstupem ČR do Evropské unie byl novelizován i zákon o dani z přidané hodnoty (zák.235/2004 Sb.), který nově definoval investiční zlato a osvobodil je od DPH:
§ 92 Zvláštní režim pro investiční zlato
Investičním zlatem se rozumí
zlato ve tvaru uzančních slitků o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995 tisícin,
zlaté mince, které
mají ryzost nejméně 900 tisícin,
byly vyraženy po roce 1800,
jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a
jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.
Česká národní banka uveřejní ve Věstníku České národní banky seznam zlatých mincí, které splňují podmínky podle odstavce 1 písm. b).
Od daně je osvobozeno dodání investičního zlata v tuzemsku, pořízení z jiného členského státu a jeho dovoz. Osvobození od daně se vztahuje i na
investiční zlato s osvědčením pro fyzicky alokované a nealokované zlato,
investiční zlato obchodované na zlatých účtech, a to zejména úvěry a swapy zakládající k investičnímu zlatu vlastnické právo nebo právní nárok, nebo
termínované obchody s investičním zlatem, včetně futures a forwardů, které zahrnují převod vlastnického práva nebo právního nároku k investičnímu zlatu.
Od daně bez nároku na odpočet daně je osvobozena služba osobou, která jedná jménem a na účet jiné osoby, která spočívá v zajištění dodání zlata.
— § 92 zákona o DPH
Viz též i Směrnice Rady Evropské unie 98/80/ES z 12. října 1998
Seznam mincí dle § 93, odst. 2 najdete ve Věstníku ČNB 2004 – částka 11, Úřední sdělení České národní banky ze dne 19. května 2004 k ustanovení § 92 odst. 1 písm. b) zákona č. 235/2004 Sb., z Věstníku č. 11
Seznam mincí osvobozených od daně dle směrnice Rady 77/388/EHS ze dne 17. května 1977 ve znění směrnice Rady 98/80/ES ze dne 12. října 1998, platný pro rok 2006 najdete v Úředním věstníku C 300, 30/11/2005 S. 0010-0022
Mezi položky které nadále nejsou osvobozeny od DPH patří:
- Medaile z důvodu že se nejedná o zákonné platidlo.
- Slitky ryzího zlata jejichž producenti nejsou akreditováni na mezinárodním trhu zlata.
- Slitky na kterých není vyraženo unikátní sériové číslo.